agnieszka

agnieszka123

agnieszka

Fundusze Europejskie

 

    Powstanie Unii Europejskiej miało na celu stworzenie silnego podmiotu uznawanego na arenie międzynarodowej, składającego się z szeregu niepodległych państw. Jednocześnie  Unia Europejska od początku istnienia dążyła do zmniejszenia różnic ekonomicznych, społecznych, politycznych i kulturowych w ramach wspólnoty. Stało się to szczególnie widoczne po upadku tzw. bloku wschodniego i akcesji państw, które wyzwoliły się spod dominacji ówczesnego ZSRR, a obecnie Rosji. Dlatego tak ważna dla nich była polityka organów unii, zakładająca Stworzenie Europy silnej, solidarnej        i równych szans.

     Wymiernym jej efektem stało się utworzenie odpowiednich instrumentów finansowych, takich jak Fundusze Strukturalne i Fundusz Spójności. Skierowane one  zostały w głównej mierze do krajów o słabym potencjale gospodarczym lub zmagających się z restrukturyzacją gospodarki np. po transformacji ustrojowej.  Docelowo polityka ta ma służyć wyrównywaniu nierówności społecznych i gospodarczych w regionach ubogich. Za bardzo istotny element należy uznać, że z instrumentów finansowych mogą korzystać Jednostki Samorządów Terytorialnych, ponieważ to właśnie na nich spoczywa główny obowiązek zaspokajania potrzeb lokalnych społeczności.

     Temat związany z funduszami europejskimi podjęto z racji tego, iż od początku członkostwa w UE, Polska objęta jest systemem funduszy europejskich. W ramach tych funduszy sfinansowane zostały liczne inwestycje związane z różnymi zagadnieniami           i regionami kraju. Unijne środki finansowe pozwoliły na wsparcie wielu inwestycji, które bez ich udziału byłyby niemożliwe do zrealizowania. Pozwala to na rozwój infrastruktury gmin, zwiększenie ich konkurencyjności m. in. pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, a tym samym wzrostu poziomu życia mieszkańców.

     Celem niniejszej pracy jest analiza polityki Unii Europejskiej w zakresie wspierania samorządów na przykładzie gminy Wadowice w latach 2014 - 2020. Główne pytania dotyczą ukierunkowania poszczególnych funduszy na realizację założonych w nich celów, zasad i trybu przystępowania gmin do danego funduszu oraz szans i zagrożeń związanych z wykorzystaniem środków finansowych. Ważnym pytaniem jest czy gmina Wadowice bez skorzystania z możliwości, jakie dają fundusze europejskie, byłaby             w stanie zrealizować przedsięwzięcia omówione w pracy wyłącznie ze środków własnych.

     Metodą badawczą wykorzystaną w pracy jest analiza literatury przedmiotu dotycząca polityki regionalnej unii europejskiej, materiałów zamieszczonych na stronach internetowych organów unii europejskiej oraz dokumentów i materiałów pozyskanych      z urzędu miasta i gminy Wadowice.

     Praca składa się z trzech rozdziałów, które podzielone zostały na podrozdziały.  Pierwszy rozdział zawiera informacje teoretyczne na temat polityki strukturalnej Unii Europejskiej. Zawarto w nim przesłanki i genezę polityki regionalnej oraz jej cele                  i zadania. W dalszej części przedstawiono instrumenty finansowe, które stworzyła UE     w celu wyrównania nierówności rozwojowych w poszczególnych regionach Wspólnoty. Instrumentami tymi są Fundusze Europejskie, które szczegółowo opisane zostały                w dalszej części rozdziału. W ostatnim podrozdziale scharakteryzowano zakres dostępności funduszy pomocowych dla Jednostek Samorządów Terytorialnych.

     Rozdział drugi przedstawia analizę polityki gminy Wadowice związanej                              z wykorzystaniem przez nią funduszy unijnych. W tym celu na początku scharakteryzowano Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, który skierowany jest do samorządów terytorialnych. W dalszej części rozdziału przedstawiono procedurę pozyskiwania środków z funduszy europejskich przez samorządy. Następnie opisano warunki jakie musi spełnić gmina, żeby wziąć udział           w programie unijnym. Ponadto przedstawiono źródła finansowania wkładu własnego Gminy Wadowice w projektach unijnych. Przeprowadzono także analizę czynników wpływających na powodzenie lub niepowodzenie wyboru projektu do dofinansowania    w czasie oceny wniosku. W dalszej części dokonano analizy poziomu wykorzystania środków z funduszy unijnych przez Gminę Wadowice w perspektywie 2014-2020.             A w ostatnim podrozdziale poddano analizie szanse i zagrożenia związane                               z przystąpieniem Gminy Wadowice do programów unijnych.

     Trzeci rozdział stanowi analizę wykorzystania funduszy unijnych na lata 2014-2020 przez Gminę Wadowice, poprzez przedstawienie wybranych przykładów projektów zrealizowanych, będących w realizacji oraz planowanych do realizacji w przyszłości.

     W ostatniej części pracy, czyli w zakończeniu przedstawiono wnioski oraz ocenę stopnia wykorzystania i wpływu funduszy unijnych na realizację projektów w Gminie Wadowice.